Preston (Weymouth) Table Tennis Club

Latest News

We now have a facebook page



Handicap Tournament May 2017

18 members took part in the club handicap tournament.
Each player had a handicap allocated either by the league for those players in the Weymouth leagues or by the committee for the social players.
The first round was four groups of up to five players in a round-robin formation.
The four winners then played knockout semi finals followed by the final and 3rd/4th final.

After some exciting matches, the four winners were Derrick Smith, Greg Clarke, Darren Smith and Peter Dalley.
The draw for the semis matched Greg against Derrick and Peter against Darren and the winners were Derrick and Darren giving us a family showdown in the final.
Derrick had to give Darren a 14 point start but he just managed to scrape a win in the first game 22-20. The second game was just as close with Darren also winning 22-20.
So with honours even, the final game was expected to be hotly contested but Darren had warmed up and took full advantage of his 14 point start to run out the winner 21-8.

The 3rd/4th place final also went the distance.
Peter had a 13 point start over Greg and won the first game 21-15. But then Greg took control and won the next two games 21-18 and 21-14 to take 3rd place.


Handicap Tournament May 2016

Prizes presented by Chairman Malcolm Smith



Greg Clarke

Runner up

Thierry Roy

3rd Place

Eddie Chapman

4th Place

Peter Dalley


Handicap Tournament May 2015

Winners2015  Winner - Peter Stopforth

  Runner up - Lynda Clegg

  3rd Place - Dave Clegg

  4th Place - Darren Smith



Dick Cottage, being presented with his winners trophy by secretary Dave Clegg

(May 2014) Handicap Tournament
Sixteen players took part in our second club handicap tournament which produced some exciting and closely contested matches.
They were split into four round robin groups. The winners of the groups, Mick Hogan, Simon Green, Lynda Clegg and Dick Cottage then played knockout semi- finals and finals.
In the first semi-final, Mick Hogan overcame Lynda Clegg 2-0 despite her having a 16 point start.
Then Dick Cottage beat Simon Green 2-0 in the other semi-final, his 13 point start proving too much.
The finals were much closer.
In the playoff for 3rd/4th place, Lynda had a 13 point start and won the first game 21-12. But then Simon knuckled down and just took the next game 24-22. The third game was just as close with Lynda eventually winning 21-19.

Semi finalists Simon Green, Lynda Clegg and Dick Cottage

In the final, Mick Hogan got off to a racing start, overcoming a 16 point deficit to win the first game 21-15. But then Dick woke up and fought back to win 21-18. Dick was now warmed up and ran away with the third game to win 21-7.

Congratulations to Dick and to all the contestants, a fun time was had by all.

(1/8/13) Proposed teams for 2013/14 Season:-

A Team Div 2 Thu:- Roger Lovell (capt), Ros Page, Eddie Chapman, Derrick Shilliday
B Team Div 2 Thu:- Peter Tucker (capt), Callum Tucker, Peter Stopforth, Fernando Cachola
C Team Div 2 Wed:- Dave Clegg (capt), Dave Glanville, Simon Green, Mark Wilding
D Team Div 3 Wed:- Malcolm Smith (capt), Stan Smith, Kevin Goater, Tony Houghton





May 2013

Congratulations to Josh Harman, winner of our first handicap tournament, seen here being presented with the trophy by Chairman Malcolm Smith.

18 players in 4 round robin groups were whittled down to 4 semi finalists, Josh, Dave Clegg, Kevin Goater and Matt Vinall.


In the semi finals, Josh had a tough match against Dave, winning eventually 18-21, 24-22, 21-18. Kevin played steadily to beat Matt 21-14, 21-19.

In the final, despite a handicap of 14, Josh overcame Kevin 21-17, 21-19.

Dave then beat Matt 21-16, 21-14 to claim third place.











(19/12/12)Christmas party attended by Geoff Ware with a demonstration from Matt Ware and Jamie Trevillion,

read all about it at













(1/8/12) Proposed teams for 2012/13 Season:-

  • A Team Div 1 Thu:- Roger Lovell (capt), Mike Page, Ros Page, Paul Beeston
  • B Team Div 2 Thu:- Peter Tucker (capt), Callum Tucker, Peter Stopforth, Fernando Cachola
  • C Team Div 3 Wed:- Dave Clegg (capt), Derrick Shilliday, Mark Wilding, Tom Fairbrother
  • D Team Div 3 Thu:- Stan Smith (capt), Eddie Chapman, Tony Houghton, Geoff Webber
  • E Team Div 3 Wed:- Malcolm Smith (capt), Kevin Goater, Ian Drummond, Pat Rod
  • Hawks  Div 2 Thu:- Josh Harman (capt), Sam Roles, Mark Thomas

Team photos on Wed 12th Sep

(15/4/12) Congratulations to Preston A, Paul Beeston, Mike Page, Ros Page and Roger Lovell, winners of Div 2 in the Weymouth League, good luck in Div 1 next season

(2/4/12) Robot Wars on Thu 19th April. We have not 1, but 2 robots at our disposal so come along on the 19th to see if you can beat the robot. There may also be some coaching available

(4/2/12) Read all about the tournament at

(14/1/12) New hosting site

(3/1/12) Happy New Year, check out the calendar for the new term

(24/11/11) Wed 30th Nov school closed for strike, calendar updated

(19/9/11) Calendar updated, check it out

We now have 5 teams in the Weymouth Leagues. Hawks have also joined us and will be playing on Thursdays (Sep 11)
















Our newest club member Lucie

Congratulations to Derrick and Nathalie











20th July 2011 -

The table tennis league starts mid September and as we do not meet in August, we need to select our teams by the 27th July.

Anyone who is a member of our club has the right to enter the league as a Preston  player and you will find most of the matches enjoyable.

If you wish to play in the league please let Stan know as soon as possible and it would be helpful if you could come on the 27th July evening, when we will agree captains and individual players for each team









1st May 2011 - New web site


[Home] [News] [About Us] [Contact Us] [Location] [Calendar] [Links] [Tournament]